V dňoch 19.-20. októbra 2023 Správa Pieninského národného parku a Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego (PIENAP a PPN) zorganizovali v prostredí kúpeľov Smerdžonka v Červenom Kláštore v poradí už XII. medzinárodnú vedeckú konferenciu z cyklu VEDECKÝ VÝSKUM V PIENINÁCH. Tohtoročná vedecká konferencia „JASOŇ ČERVENOOKÝ – VÝSKUM, OCHRANA A MONITORING“, bola ako už sám názov napovedá, zameraná na výskum, ochranu a monitoring jedného z našich najrýchlejšie miznúcich druhov, na motýľa jasoňa červenookého (Parnassius apollo L.).
Téma konferencie nebola zvolená náhodne. Na pokles početnosti a vznik málopočetných izolovaných populácií v Pieninách ako prví zareagovali poľskí kolegovia zo Dyrekcja Pienińskiego Parku Narodowego, ktorí sa jeho záchranou začali zaoberať už v roku 1991. V roku 1994 bol vypracovaný projekt s názvom „Posilnenie populácie jasoňa červenookého na lokalitách Pieninského národného parku“. Na začiatku realizácie projektu sa jasoň červenooký v slovenskej časti Pienin vyskytoval už iba na dvoch izolovaných lokalitách v počte niekoľko desiatok kusov. Kým k záchrane tohto druhu v PPN sa pristupovalo počas uplynulých desaťročí systematicky a do záchrany jasoňa investovali stovky tisíc eur, žiaľ na slovenskej strane bola záchrana postavená zväčša na dobrovoľníckej práci a manuálnej práci zamestnancov Správy PIENAP-u. Viac o Projekte Jasoň nájdete https://www.pienap.sk/sprava-np/projekt-jason/.
V rámci XII. medzinárodnej vedeckej konferencie viac než 90 účastníkov z vedeckých, akademických a ochranárskych inštitúcií zo Slovenska, Poľska, Českej republiky si vypočulo príspevky zamerané na históriu poznania a bádania výskytu druhu v Pieninách a na ostatnom území Slovenska. Nosnou témou boli príspevky o programoch záchrany na oboch stranách štátnej hranice konfrontované so skúsenosťami záchrany v poľskom Krkonošskom národnom parku, rakúskych Alpách, Yellowstonskom národnom parku a Národnom parku Grand Teton. Zaujímavé poznatky do problematiky poznania druhu priniesli referáty zamerané na výsledky fyziologických, biochemických, toxikologických a genetických výskumov. V rámci terénnej exkurzie na lokalitách výskytu na Poľskej i Slovenskej strane sa účastníci konferencie jednoznačne zhodli na príčinách úbytku ako aj jednotných prístupoch k nevyhnutnej ochrane druhu spojenej s reštitúciou biotopov výskytu v území, ktoré zhrnuli do nasledovných záverov z konferencie:
V Červenom Kláštore
Spracoval RNDr. M. Fulín, CSc., & Ing. V. Kĺč, PhD., 20.10.2023
PIENAP_Program XII medzinárodnej vedeckej konferencie v Pieninách
Súvisiace články:
https://spis.korzar.sme.sk/c/20269902/v-pieninach-desatrocia-zachranuju-jasona-cervenookeho.html
https://www.pienap.sk/pri-cisteni-skalnych-suti-nam-pomohli-dobrovolnicky-z-firmy-hengstler-s-r-o/