Spoločenstvá skalných brál a sutí
K zachovaniu spoločenstiev skalných brál a sutín prispel do značnej miery aj človek, ktorý v minulosti udržiaval a využíval aj tieto menej prístupné lokality. Aj vďaka nemu sa tu zachovali biotopy, ktoré sú domovom vysokohorských a xerotermných druhov rastlín a vzácnych reliktov a endemitov Pienin.
Spoločenstvá nespevnených karbonátových skalných sutín v montánnom až kolínnom stupni sa vyskytujú na otvorených výslnných stanovištiach, ale aj na zatienených severných svahoch s nízkym obsahom jemnozeme. V substráte drobnej až balvanitej dolomitovej a vápencovej sute rastú riedke porasty rastlín, ktoré znášajú mechanický pohyb sutiny a zasýpanie: luskáč lekársky (Vincetoxicum hirundinaria),
peračina Robertova (Gymnocarpium robertianum), pľuzgiernik krehký (Cystopteris fragilis), vŕbovka horská (Epilobium montanum)
Pionierske spoločenstvá so štrbinovou vegetáciou osídľujú karbonátové skalné steny , ktoré znášajú špecifické klimatické a pôdne podmienky. Funkciu pionierskych rastlín plnia okrem lišajníkov a machorastov na zatienených skalných stenách najmä papraďorasty a na výslnných skalných stenách a terasách drobné skalné druhy. Z rastlinných druhov, ktoré tu nastupujú po vytvorení vhodných podmienok sú slezinník rutovitý (Asplenium ruta-muraria), slezinník červený (Asplenium trichomanes), astru alpínsku (Aster alpinus), zvonček karpatský (Campanula carpatica) (endemit), klinček včasný pravý (Dianthus praecox subsp. praecox) (endemit), skalničník guľkovitý lysavejúci (Jovibarba globifera subsp. glabrescens) a jazyk jelení (Phyllitis scolopendrium).