Mapovanie bociana bieleho v hniezdnej sezóne 2024

Mapovanie bociana bieleho v hniezdnej sezóne 2024

Mierna zima, zvlášť posledné dva februárové týždne prekvapili nevšedne teplým počasím. Následkom toho niektorí zástupcovia našej flóry začali kvitnúť oveľa skôr ako obvykle. Rovnako do pohybu sa dali aj operence rôznych druhov. U nás zimujúci severania ako napr. chochláče severské či chochlačky vrkočaté odleteli na sever. Druhy zimujúce v teplejších krajinách sa pomaly vracajú na svoje hniezdiska. Minulý týždeň sa na území Slovenska, ale aj v Poľsku, objavili prvé bociany. Krížom našou krajinou začínajú tiahnuť tisícové kŕdle husí, žeriavov, rôznych spevavcov a iných druhov vtáctva.

Aj touto cestou chceme poprosiť verejnosť o pomoc pri mapovaní hniezdnych lokalít bociana bieleho. Jednoduchým zadávaním termínu príletu jedincov a párov na hniezda, neskôr zadávaním počtu vyliahnutých mláďat do databázy www.bociany.sk môžete prispieť k poznaniu života bociana bieleho. Minulý rok sa do mapovania zapojilo 36 pozorovateľov. Postup je jednoduchý, do vyhľadávača na stránke bociany.sk pozorovateľ vyberie obec, v ktorej sa hniezdo nachádza, podľa popisu identifikujete hniezdo a do komentára pod hniezdo pozorovateľ zadá svoje meno a pozorovanie.

Zároveň, ak uvidíte na nohe bociana krúžok, viď. foto, stačí ak nám pošlete správu, prídeme si ho odčítať, prípadne pokúste sa krúžok odfotiť a pošlite foto. Prípadne informáciu o krúžku na nohe bociana zadajte do komentára pod konkrétne hniezdo. Každoročne z odčítaných krúžkov vieme určiť vek, odkiaľ bociany pochádzajú, kde sa počas roku pohybujú, napr. aj koľko mláďat označené páry v priebehu života vychovali, koľko krát počas života zmenili hniezdo a pod.

V tomto roku prehrebne Medzinárodné sčítanie bociana bieleho v termíne od 15. júna do 20. júla. Od roku 1934, kedy prebehlo prvé sčítanie, je to už v pravidelných cykloch 8. ročník. Koordináciu sčítania vedie nemecká Naturschutzbund Deutschland (NABU) v spolupráci s BirdLife International. Na Slovensku sa do sčítania zapája Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS/BirdLife Slovakia) prostredníctvom svojich členov v Pracovnej skupine pre výskum bociana.