Správa Pieninského národného parku sa zapojila do cezhraničnej spolupráce pri integrovanej ochrane veľkých šeliem v Poľsku a na Slovensku. Na projekte spolufinancovanom z programu Interreg Poľsko-Slovensko sa zúčastňuje 17 poľských a 2 slovenský partneri.
Hlavným cieľom je posilnenie cezhraničnej spolupráce PL-SK pri manažmente populácie veľkých šeliem: medveďa, vlka a rysa a zabezpečenie dlhodobého udržiavania a ochrany populácií uvedených druhov v poľsko-slovenskom pohraničí.
V prvej etape projektu budú analyzované existujúce údaje o stave a rozšírení týchto druhov, na základe ktorých sa vypracujú usmernenia pre monitoring veľkých predátorov. V dôsledku toho sa zadefinuje jednotná metodika zberu, uchovávania a spracovania informácií a vytvorí sa plán monitorovania veľkých šeliem.
Ďalším krokom bude realizácia terénneho monitoringu vlka, rysa a medveďa (vrátane genetického a vizuálneho monitoringu) a vybudovanie IT systému vrátane centrálnej databázy, ktorá bude napĺňaná údajmi z terénneho výskumu a ďalších dostupných zdrojov. Jedinečnosť tohto prvku projektu demonštruje využitie inovatívnych monitorovacích techník s využitím umelej inteligencie.
Výskumnú časť projektu dopĺňajú vzdelávacie aktivity, ktoré rozvíjajú ekologické povedomie miestnych komunít, turistov a prihraničných organizácií o potrebe ochrany druhov, ktorých sa projekt týka. Spolužitie ľudí a veľkých predátorov, najmä vlkov, nie je vždy bezkonfliktné, preto je vzdelávanie dôležitým prvkom pri iniciatívach tohto typu a jeho cieľom je zvýšiť spoločenskú akceptáciu chránených druhov.
Projekt bude v partnerstve realizovať 19 subjektov (z toho 10 poľských zástupcov štátnych lesov, jeden poľský lesnícky výskumný ústav, 5 poľských národných parkov, 2 slovenské národné parky a hlavný projektový poľské Koordinačné centrum projektov pre životné prostredie:
Partnerstvo je založené na spoločnej realizácii úloh, výmene poznatkov a uplatňovaní osvedčených postupov. Bez spolupráce by nebolo možné dosahovať výsledky v očakávanom rozsahu.
Projekt začína v septembri tohto roku a skončí v auguste 2026.
Spolufinancovanie projektu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg Poľsko – Slovensko 2021-2027 predstavuje sumu vyše 1,1 milióna eur.